Strona GłównaAktualności,,Drogi do Niepodległości”

,,Drogi do Niepodległości”

PROJEKT EDUKACYJNY:

WYSTAWA

„DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”

W 1918 roku Polska odzyskała Niepodległość po 123 latach niewoli.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałą z dnia 7 grudnia 2017 roku ustanowił „Rok 2018 – Rokiem Niepodległości Polski”.

Biblioteka Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim aktywnie włączyła się w uroczyste obchody 100-lecia odzyskania Niepodległości, realizując projekt edukacyjny -Wystawę „Drogi do Niepodległości”. Pomysłodawczynią i realizatorką projektu jest bibliotekarka p. Zofia Wróblewska.

Wystawa „Drogi do Niepodległości” składa się z 6 ekspozycji wykonanych na stelażach i materiałów wyłożonych na 8 stolikach i biurkach w czytelni. Na wystawie znalazło się ponad 80 książek i 22 egzemplarze czasopism współczesnych i retrospektywnych. Wyeksponowane materiały to zarówno książki wydane przed stu laty jak i „wydawnictwa jubileuszowe”, tzn. wydane w 2018 roku z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Są to często publikacje bezcenne, bo zawierają oryginalne dokumenty sprzed stu lat, ale również komentarze i nowe spojrzenie na problem odzyskania niepodległości.

Materiały na ekspozytorach pogrupowane są tematycznie:

I – Tytuł wystawy: „Drogi do Niepodległości”

II – „Insurekcja Kościuszkowska”

III – „Powstania narodowe w XIX wieku”

IV – „I Wojna światowa 1914 – 1918”

V – „Polonia Restituta 1914 – 1918”

VI – „Polonia Restituta 1919 – 1921”

Opublikowany przez: Katarzyna Rosochacka, w dniu: 29 stycznia 2019