Naszą misja jest tworzenie szkoły bezpiecznej i przyjaznej,
która umożliwia wykształcenie absolwentów wyposażonych w niezbędną wiedzę.
Szkoła jest nie tylko miejscem gdzie zdobywa się wiedzę.
ale również uczy się życia i odpowiedzialności za własne czyny.
"Wiedzę możemy zdobywać od innych.
ale mądrości musimy nauczyć się sami" - A. Mickiewicz.

Współpraca z uczelniami wyższymi:

Współpraca z uczelniami wyższymi:

Strona GłównaAktualności Aktualności szkolne1 dzień z życia szkoły międzywojennej

1 dzień z życia szkoły międzywojennej

 

21 czerwca w Liceum Ogólnokształcącym im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim dzwonki zadzwoniły inaczej niż zwykle. Na lekcję i na przerwę wydzwaniano uczniów ręcznie. Tak jak niemal 100 lat temu. Tego dnia młodzież prowadziła lekcje łaciny, robótek ręcznych, historii szkoły, rozwiązywała przedwojenne egzaminacyjne zadania maturalne. Na przerwach wszyscy w strojach niezwykle starannych i z tarczami na piersi chóralnie pozdrawiali przechodzących nauczycieli: „Dzień dobry, pani profesor”, „Dzień dobry, panie profesorze”.

Tak klimat szkoły sprzed II wojny światowej próbowali odtworzyć uczniowie nauczycielki historii, pasjonatki archiwistyki, pani Beaty Duszczyk. Dzień ten stanowił finał realizowanego przez nich w czasie roku szkolnego projektu o międzywojennej szkole. Dzięki nim wszyscy inni mogli zajrzeć w przedwojenne gazetki, dzienniki, protokoły szkolne. Obejrzeć niedostępne na co dzień zdjęcia i pisma, gromadzone w szkolnej Izbie Pamięci i w zasobach biblioteki. A także poznać tajniki mody międzywojennej dzięki Amelii Sołowiej i pani Zofii Wróblewskiej.

Szansę na to mieli również goście: pan Starosta Antoni Jan Tarczyński i wicestarosta Witold Kikolski, którzy tego dnia odwiedzili szkołę, powitani zwyczajem przedwojennym przez odświętnie ubraną młodzież.

Realizację projektu wsparły panie polonistka Justyna Radomińska i bibliotekarka Zofia Wróblewska. Dzięki uprzejmości pani Katarzyny Łaziuk z Urzędu Miasta, naszej dawnej nauczycielki jęz. angielskiego, uczniowie mieli możliwość przygotowania przypinek w formie tarcz.

Za szczególne zaangażowanie na wyróżnienie zasługują uczennice: Julia Marciniak, Kamila Miąsek, Julia Ołowska, Magdalena Płochocka, Dominika Rokicka, Gabriela Rolf, Natalia Siedlecka, Amelia Sołowiej, Barbara Żelazek.

Opublikowany przez: Katarzyna Rosochacka, w dniu: 23 czerwca 2022
Skip to content