Strona GłównaAktualności szkolneŻegnamy Maturzystów

Żegnamy Maturzystów

Dzisiaj o godzinie 10.00 pożegnaliśmy Maturzystów. Nie tak mieliśmy się żegnać, jednak dołożyliśmy wszelkich starań, aby,  mimo wszystko, dzień zakończenia nauki był dniem, który będą wspominać przez wiele lat, a czas spędzony w naszym Liceum, będzie należał do tych najprzyjemniejszych.

Dyrektor Szkoły, pani Joanna Papińska, żegnając tegorocznych abiturientów, powiedziała:

Drodzy Maturzyści,

Konstandinos Kawafis w wierszu Itaka, który my, nauczyciele, Wam dedykujemy, napisał: „Jeśli wyruszasz w podróż do Itaki, pragnij tego, by długie było wędrowanie”. Jakże dziwią początkowo jego słowa – któż chciałby, by podróż była długa i męcząca, by wręcz trwała całe życie. Przyzwyczajeni jesteśmy do szybkiego i wygodnego podróżowania. Zmierzamy do celu, załatwiamy swe sprawy i wracamy. Bez zbędnych sentymentów. Ale nie o takiej podróży mówi nam Kawafis. On życzy nam, byśmy odwiedzali wiele portów, stacji, miast „aby uczyć się i jeszcze się uczyć – od tych, co wiedzą”. W tej podroży, która jest metaforą życia, nie należy się spieszyć. W tej podróży ważny jest nie cel, a wędrowanie. Ważne jest, by było ono długie, pełne przygód, doświadczeń, obfite w okazje do zdobywania wiedzy.

Takiej podróży Wam życzę.

Życzę Wam, by Wasze życie było długie, ciekawe, pełne przygód, doświadczeń. Odwiedzajcie wciąż nowe porty, znajdujcie tam piękne rzeczy i umiejcie te piękne rzeczy właściwie spożytkować. Niech w Waszych duszach nie gości lęk i aby nigdy nie przydarzyło Wam się spotkać na swej drodze Lajstrygonów, Cyklopów czy gniewnego Posejdona.

Pamiętajcie jednak, by w dążeniu do celu nie zatracić poczucia własnej wartości, żeby mieć na uwadze dobro innych ludzi, aby czasem w ogólnym zabieganiu przystanąć na chwilę i rozejrzeć się dookoła siebie.

Powodzenia!

Drodzy Maturzyści, do słów Pani Dyrektor pozostaje nam tylko dodać, że za kilka dni przystąpicie do najważniejszego egzaminu w Waszej dotychczasowej edukacji. Chociaż przyjdzie Wam go zdawać w szczególnych okolicznościach, wierzymy w Waszą siłę, opanowanie, wiedzę i umiejętności. Wykorzystajcie swoją szansę najlepiej, jak potraficie, bo to Wasza przepustka do spełnienia marzeń w przyszłości.

Życzymy Wam pomyślnego zdania egzaminów maturalnych oraz niesłabnącej determinacji w realizacji ambitnych planów już w dorosłym życiu.

Na pożegnanie przygotowaliśmy  filmowe niespodzianki.

Od Grona Pedagogicznego:

oraz od Uczniów:

Pamiętajcie o nas. Miło nam będzie, jeżeli czasami odwiedzicie Szkołę na Pięknej 🙂

Opublikowany przez: Katarzyna Rosochacka, w dniu: 30 kwietnia 2021