Regulamin wycieczek szkolnych
Regulamin wycieczek szkolnych
GiLO im. Polskiej Macierzy Szkolnej
w Mińsku Mazowieckim
- Wycieczki i inne formy turystyki są integralną formą działalności wychowawczej szkoły.
- Wycieczki na dany rok szkolny w porozumieniu z uczniami planuje wychowawca klasy.
- Termin wycieczki szkolnej zatwierdza dyrektor szkoły lub jego zastępca.
- Krajoznawstwo i turystyka może być organizowana w ramach zajęć dydaktyczno – wychowawczych lub opiekuńczych.
- Uczniowie niepełnosprawni, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczkach i imprezach, a organizatorzy tych wycieczek i imprez powinni zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
- Kierownika wycieczki lub imprezy wyznacza dyrektor spośród pracowników pedagogicznych szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizacji określonych form krajoznawstwa i turystyki.
- Po zakończeniu wycieczki kierownik dokonuje podsumowania, oceny i rozliczenia finansowego w formie pisemnej ( w załączeniu: faktury, dowody wpłat, paragony, bilety wstępu itp.) oraz informuje o tym dyrektora i rodziców w terminie nie przekraczającym 14 dni od momentu zakończenia wycieczki.
- Zgodę na zorganizowanie wycieczek i imprez zagranicznych wyraża dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Zamiar zorganizowania wycieczki zagranicznej musi być zgłoszony do odpowiednich organów najpóźniej miesiąc przed planowanym wyjazdem.
- Zawiadomienie o wycieczce zagranicznej powinno zawierać:
- nazwę kraju
- czas pobytu
- imiona i nazwiska kierownika oraz opiekunów
- listę uczestników biorących udział w wyjeździe wraz z ich PESELEM
- program pobytu
- kopię polisy ubezpieczeniowej
- Wycieczka klasowa nie może się odbyć, jeśli nie uczestniczy w niej co najmniej 70 % uczniów danej klasy.
- Informacja o wycieczce międzyklasowej powinna być ogólnodostępna i wywieszona w formie ogłoszenia, wraz z podstawowymi informacjami, na tablicach ogłoszeniowych szkoły.
- Kierownik wycieczki uzupełnia w dzienniku elektronicznym Librus w module wycieczki: Informacje ogólne, Uczestników, Harmonogram, zaś bezpośrednio po powrocie (lub w trakcie) – frekwencję uczniów.
- Maksymalna liczba uczniów przypadających na jednego opiekuna:
- podczas wycieczek na terenie tej samej miejscowości – 30,
- podczas wycieczek poza jej terenem – 15,
- podczas wycieczek w góry powyżej 1000m n.p.m. – 10 (dla całej grupy wykwalifikowany przewodnik górski).
- Liczba opiekunów może ulec zmianie uwzględniając wiek, stan zdrowia, ewentualną niepełnosprawność, a także specyfikę zajęć, imprez i wycieczek oraz warunki w jakich będą się one odbywały.
- Miejscem zbiórki uczniów rozpoczynającym i kończącym wycieczkę jest miejsce ustalone przez kierownika wycieczki.
- Przed wyruszeniem na wycieczkę należy pouczyć jej uczestników o zasadach bezpieczeństwa i sposobie zachowania się w razie nieszczęśliwego wypadku.
- Udział uczniów w wycieczce (z wyjątkiem mających formę lekcji) wymaga pisemnej zgody rodziców albo opiekunów prawnych, którzy powinni przed jej rozpoczęciem pokryć koszty związane z udziałem w niej ich dziecka – załącznik
nr 1. Rodzice są zobowiązani wpłacić w terminie ustalonym przez organizatora zaliczkę. Rodzice, którzy zadeklarowali udział swego dziecka w wycieczce, a następnie deklarację tę wycofali, zobowiązani są do pokrycia strat, jakie powstały z tego tytułu. - Rodzice, bądź prawni opiekunowie, zobowiązani są do poinformowania kierownika wycieczki o chorobie swojego dziecka i przyjmowanych lekach.
- W przypadku konieczności podawania niepełnoletniemu uczestnikowi wycieczki leków, rodzice są zobowiązani przekazać te leki opiekunom, podać informację na temat ich przyjmowania oraz wyrazić pisemną zgodę na przyjmowanie danych leków przez dziecko w obecności opiekunów
- Na każdą wycieczkę należy zabrać apteczkę pierwszej pomocy.
- Uczestnik wycieczki jest zobowiązany:
- przybyć na miejsce zbiórki o wyznaczonej godzinie,
- poinformować opiekuna wycieczki o ewentualnym złym samopoczuciu i chorobie lokomocyjnej,
- wykonywać polecenia kierownika, opiekunów, przewodników i kierowców
- w środkach transportu zająć miejsce wyznaczone przez opiekuna,
- w czasie jazdy nie spacerować, nie stawać na siedzeniu, nie wychylać się przez okno,
- nie zaśmiecać pojazdu,
- korzystać z urządzeń technicznych zgodnie z ich przeznaczeniem,
- w czasie postoju i zwiedzania nie oddalać się od grupy bez zgody opiekuna,
- dbać o higienę i schludny wygląd,
- nie oddalać się z miejsca zakwaterowania bez zgody opiekuna,
- w czasie przebywania w hotelach, schroniskach i innych obiektach noclegowych przestrzegać postanowień i regulaminów tych obiektów,
- zachowywać się zgodnie z ogólnymi zasadami dobrego wychowania i kultury, nie używać wulgaryzmów
- przestrzegać zakazu palenia papierosów/e-papierosów i innych wyrobów tytoniowych, picia alkoholu, napojów energetycznych, zażywania narkotyków oraz innych środków odurzających. W przypadku podejrzenia, że uczestnik jest pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających, opiekun zgłasza zaistniały fakt kierownikowi, a ten -zawiadamia rodziców/opiekunów ucznia, pogotowie ratunkowe oraz policję
- dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich kolegów (o wszelkich zagrożeniach informować opiekunów)
- Uczniowie, którzy nie uczestniczą w wycieczce klasowej, organizowanej w dniach zajęć szkolnych, mają obowiązek brać udział w zajęciach z klasą wskazaną przez dyrektora szkoły lub według planu zastępstw. Listę tych uczniów wychowawca dołącza do odpowiedniego dziennika równoległej klasy.
- W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków w szkołach i placówkach publicznych.
- Wobec uczestników, którzy nie przestrzegają regulaminu i zasad przepisów bezpieczeństwa, będą wyciągnięte konsekwencje zgodnie z kryteriami ocen zachowania zawartych w wewnątrzszkolnym systemie oceniania.
- Za szkody wyrządzone w czasie wycieczki przez ucznia odpowiedzialność finansową ponoszą jego rodzice (prawni opiekunowie).
- Kierownik i opiekunowie nie ponoszą kosztów udziału w wycieczce.
W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Pracy, Statutu Szkoły oraz rozporządzeń MEN w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach oraz w sprawie warunków i sposobu organizowania przez szkoły krajoznawstwa i turystyki.
Obowiązki uczestnika wycieczki
Dlatego każdy uczestnik wycieczki zobowiązany jest:
- Zachowywać się w sposób zdyscyplinowany i kulturalny.
- Stosować się do poleceń, zakazów i nakazów wydawanych przez opiekunów lub przewodników.
- Nie oddalać się od grupy bez wyraźnego zezwolenia opiekuna.
- Przestrzegać przepisów ruchu drogowego i zachowywać ostrożność na ulicach i w innych miejscach, w których może grozić jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
- Kulturalnie odnosić się do opiekunów, kolegów i innych osób.
- Traktować z należytym respektem obiekty zabytkowe i eksponaty muzealne.
- Nie śmiecić, nie niszczyć zieleni, nie płoszyć zwierząt.
- W miejscach noclegowych postępować zgodnie z obowiązującym tam regulaminem.
- Przestrzegać godzin ciszy nocnej.
- Dbać o czystość, ład i porządek w miejscach, w których się przebywa.
- Bezwzględnie przestrzegać zakazu palenia papierosów, picia alkoholu, zażywania narkotyków oraz innych środków odurzających.
- Dbać o bezpieczeństwo swoje i innych (zgłaszać opiekunom wycieczki informacji o wszystkich zagrożeniach mających wpływ na bezpieczeństwo uczestników)
Wobec uczestników, którzy nie przestrzegają regulaminu i zasad przepisów bezpieczeństwa, będą wyciągnięte konsekwencje zgodnie z kryteriami ocen z zachowania zawartymi w wewnątrzszkolnym systemie oceniania.
W przypadku naruszenia przez ucznia punktu 11 zawiadamia się jego rodziców (prawnych opiekunów) oraz dyrektora szkoły, policję i służbę zdrowia .