Naszą misja jest tworzenie szkoły bezpiecznej i przyjaznej,
która umożliwia wykształcenie absolwentów wyposażonych w niezbędną wiedzę.
Szkoła jest nie tylko miejscem gdzie zdobywa się wiedzę.
ale również uczy się życia i odpowiedzialności za własne czyny.
"Wiedzę możemy zdobywać od innych.
ale mądrości musimy nauczyć się sami" - A. Mickiewicz.

Współpraca z uczelniami wyższymi:

Współpraca z uczelniami wyższymi:

Strona GłównaAktualnościMatematyka – czy zawsze taka straszna, ,,jak ją [...]

Matematyka – czy zawsze taka straszna, ,,jak ją malują”?

 

 

Wyniki egzaminu maturalnego z matematyki – matura 2019

 

Matematykę nazywamy ”królową nauk”, ale to czy jest dla swoich poddanych litościwa okazuje się dopiero na maturze. A jaka była w 2019 roku? Tego możemy się dowiedzieć zaglądając do niedawno sporządzonych statystyk.

Najbardziej zadowoleni z egzaminu dojrzałości mogą być uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, którzy najlepiej w powiecie poradzili sobie zarówno z poziomem podstawowym, jak i rozszerzonym. Na początku zwróćmy uwagę na ten obowiązkowy dla wszystkich. Zdobywając średni wynik równy 80.81% uczniowie z “Pięknej” zdecydowanie przewyższyli wynik województwa mazowieckiego (61.35%), a także kraju (58%). Powód do dumy mają też absolwenci Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Augusta Czartoryskiego, którzy średnio zdobyli 80.43%. 9 punktów procentowych do najwyższego wyniku zabrakło Zespołowi Szkół Ekonomicznych (71.81%).

Wielu uczniów, dla których matematyka nie jest straszna, podeszło też do matury rozszerzonej. Podobnie, jak w przypadku egzaminu podstawowego, na pierwszym miejscu w powiecie mińskim znalazło się Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej z wynikiem 56.67% przy najwyższej frekwencji, którą stanowiło 90 osób. Średnia Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Augusta Czartoryskiego była niewiele niższa. Trzynastu maturzystów z tej szkoły ustanowiło ją na poziomie 55.69%. Trzecie miejsce należy również do Zespołu Szkół Ekonomicznych, który reprezentowało 47 osób. Średni wynik “Ekonoma” wyniósł 36.94%. Warto zauważyć, że uczniowie szkół, które uplasowały się na pierwszym i drugim miejscu, napisali maturę lepiej niż reszta naszego województwa (44.53%) i kraju (39%).

Ze statystyk płynie też ważna wskazówka, nie tylko dla uczniów, ale także dla nauczycieli. Na poziomie podstawowym dało się zaobserwować, że największe trudności sprawiają maturzystom rozwiązania zadań polegających na udowodnieniu twierdzenia. Część maturzystów na polecenie „wykaż, że” zareagowała niepodjęciem jakiejkolwiek próby zapisu rozwiązania. Analiza rozwiązań zadań maturalnych pozwala zauważyć, że maturzyści lepiej radzą sobie z rozwiązaniem zadań, w których należy wykorzystać znany algorytm (model działania), niż z zadaniami wymagającymi zaplanowania strategii rozwiązania czy uzasadnieniem postawionej tezy.

Najwyższe wyniki indywidualnie w naszej Szkole na poziomie podstawowym: 100%:

 1.  Weronika Ponikowska kl. IIIB
 2. Patrycja Słodownik kl. IIIC
 3.  Maciej Duk kl. IIID
 4.  Paulina Kielak kl. IIID
 5.  Julia Szponar kl. IIID
 6.  Jakub Tarczyński kl. IIID
 7.  Alicja Betlej kl. IIIE
 8. Puścian Michał IIIE
 9.  Marcin Ruta kl. IIIE
 10.  Jakub Safaryn kl. IIIE
 11.  Angelika Siporska kl. IIIE
 12.  Mateusz Suchocki kl. IIIE
 13.  Tomasz Szeląg kl. IIIE
 14.  Patryk Świątek kl. IIIE
 15. Pola Parol kl. IIIF
 16.  Patryk Przyborowski kl. IIIF

Najwyższe wyniki indywidualnie na poziomie rozszerzonym:

 1.  Patryk Świątek kl. IIIE 98%
 2.  Dominik Dźwigała kl. IIIE 90%

Jeżeli  tegoroczni maturzyści zamierzają ten wynik poprawić, to nie mamy zbyt dobrych wieści. Czas na odpoczynek się już skończył, bo zegar maturalny niebawem wybije “100 dni”. Ale spokojnie…wszyscy mamy matematyczne szanse na awans (na studia :)).

 

 

 

 

Opublikowany przez: Katarzyna Rosochacka, w dniu: 9 stycznia 2020
Skip to content