Znani absolwenci

Dariusz Baliszewski

polski dziennikarz i publicysta

Autor sensacyjnych i czasem kontrowersyjnych artykułów o kulisach działalności wywiadów, Polskiego Państwa Podziemnego, rządu RP na uchodźstwie, Muszkieterów czy katastrofy w Gibraltarze 4 lipca 1943.

2 listopada 1999 r. za zasługi w twórczości telewizyjnej, za osiągnięcia w pracy zawodowe i działalności społecznej prezydent Aleksander Kwaśniewski nadał Baliszewskiemu Srebrny Krzyż Zasługi.

Na podstawie badań Baliszewskiego dotyczących katastrofy w Gibraltarze powstał film kinowy „Generał – zamach na Gibraltarze” oraz serial telewizyjny „Generał” (2009, reż. Anna Jadowska).

Ks. Roman Bartnicki

polski duchowny rzymskokatolicki, profesor zwyczajny nauk teologicznych, biblista

Dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, były rektor tej uczelni. Konsultor Sekcji Nauk Biblijnych przy Episkopacie Polski.

Honorowy Obywatel Gminy Warszawa-Bielany.

Halina Cieślińska-Brzeska

malarka, animator kultury

Autorka kilku książek poświęconych kulturze (m.in. Wspomnienia Don Kichota. Część I, Kraków 2001; i Donkichotowe boje o sztukę polską. Część II, Kraków 2003).

Tadeusz Chróścielewski

polski pisarz i tłumacz

Danuta Magdalena Dobrzyńska

polska dziennikarka

Do 31 marca 2009r. była prezenterką i reporterką Panoramy, gdzie pracę rozpoczęła jako stażystka w 1997 roku. Przygotowywała m.in. relacje z posiedzeń sejmowych komisji śledczych.

Jest absolwentką Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Hanna Dunowska

polska aktorka telewizyjna filmowa i teatralna

Jerzy Duszyński

aktor filmowy i teatralny

Po ukończeniu gimnazjum dostał się do Miejskiej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie (obecnie Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie), gdzie studiował zaledwie rok. W 1936 roku zdał na Wydział Sztuki Teatralnej Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, gdzie studiował m.in. z Hanką Bielicką i Danutą Szaflarską. Studia aktorskie zakończył pomyślnie w czerwcu 1939 roku.

Karierę sceniczną rozpoczął tuż przed II wojną światową, debiutując 25 sierpnia 1939 w roli Kuzynka ministra („Genewa”) w Teatrze Polskim w Warszawie, a następnie w Wilnie, gdzie w latach 1939–1941 występował w Teatrze na Pohulance obok Hanki Bielickiej i Danuty Szaflarskiej. Po wkroczeniu wojsk radzieckich do miasta występował w Wileńskim Polskim Teatrze Dramatycznym. W końcu 1944 roku z zespołem przybył do Białegostoku i do końca sezonu 1944–1945 występował w miejscowym teatrze. W latach 1945–1949 był aktorem Teatru Kameralnego Domu Wojska Polskiego w Łodzi. Z zespołem tego teatru (który zmienił nazwę na Współczesny) przeniósł się do Warszawy i występował w nim do roku 1955. W sezonie 1955–1956 i w latach 1958–1960 był aktorem Teatru Syrena, 1956–1957 Teatru Narodowego, 1960–1966 Teatru Ateneum, 1966–1971 Teatru Klasycznego, 1971–1978 Teatru Rozmaitości.

Kariera filmowa Jerzego Duszyńskiego miała rozpocząć się jeszcze w 1939 filmem Hania w reżyserii Józefa Lejtesa, do którego zdjęcia plenerowe powstały latem 1939, jednak – ze względu na wybuch wojny – film nie został ukończony.

Po wojnie zagrał w dwóch najpopularniejszych filmach: Skarb i Zakazane piosenki, które uczyniły z niego pierwszego amanta polskiego kina powojennego.

Jego ostatnią istotną rolą filmową była postać Józefa Piłsudskiego w Śmierci prezydenta w reżyserii Jerzego Kawalerowicza z 1978 roku.

Zmarł 23 lipca 1978 roku w Warszawie, w rezultacie choroby nowotworowej płuc. Został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 223-III-30).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.

W 2005 staraniem żony i syna aktora została wydana książka biograficzna o Jerzym Duszyńskim – Jerzy Duszyński: Sława i przemijanie autorstwa Marka Gałęzowskiego.

Adam Grzeszak

dziennikarz specjalizujący się w tematyce motoryzacyjnej oraz energetyczno-infrastrukturalnej

Małgorzata Gutowska-Adamczyk

pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka.

Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej. pisarka, historyk teatru, scenarzystka filmowa, dziennikarka. Przez krótki okres była nauczycielką języka polskiego i łaciny w Liceum Ogólnokształcącym w Mińsku Mazowieckim. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej.

Krystyna Gucewicz-Przybora ps. “Ewa Mińska”

dziennikarka, krytyk sztuki, satyryk, recenzentka teatralna, reżyser. Pisze scenariusze widowisk teatralnych, programów telewizyjnych, filmów. Wykładowczyni na uniwersytecie, poetka i pisarka

Zajmowała się programem telewizyjnym „Wieczór z Alicją” w TVP, „Na stojaka” w HBO.
Aktualnie prowadzi czwartkową audycję „Podwieczór” w Radiu Józef 96,5 FM, gdzie zaprasza gwiazdy kultury. Przez wiele lat zasiadała w jury Lidzbarskiej Biesiady Humoru i Satyry.

Tomasz Karolak

polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, piosenkarz oraz wokalista zespołu Pączki w Tłuszczu

Dyrektor artystyczny Teatru IMKA

Radosław Rybiński

dziennikarz i publicysta. Do maja 2007 roku szef redakcji Wiadomości TVP. Wcześniej zastępca szefa tej redakcji.

 

Obecnie dyrektor zarządzający w firmie Brog Media Biznesu.

(ur. 1967) – dziennikarz i publicysta. Do maja 2007 roku szef redakcji WiadomościTVP. Wcześniej zastępca szefa tej redakcji.

Pracę dziennikarską zaczynał w Agencji Informacyjnej SIS-Serwis. W latach 1995-1996 pracował jako reporter programu TVPPuls dnia, a w latach 1993-1997 był dziennikarzem Radia Wolna Europa. Kierował Redakcją Informacji w Radiu Plus (1998-2001) Zastępca kierownika Redakcji Krajowej w „Życiu” (2001-2002). Współpracownik tygodnika „Nowe Państwo” (1995-2002). Obecnie dyrektor zarządzający w firmie Brog Media Biznesu.

Teresa Wargocka

polityk, nauczycielka i samorządowiec, posłanka na Sejm VI i VIII kadencji

 

W 1981 wstąpiła do „Solidarności”. Od 2004 związana z Prawem i Sprawiedliwością.

W grudniu 2006 objęła mandat radnej sejmiku mazowieckiego. W wyborach parlamentarnych w 2007 została wybrana do Sejmu VI kadencji z listy PiS, otrzymując w okręgu siedleckim 6787 głosów. W 2011 nie została ponownie wybrana. W 2014 bez powodzenia kandydowała do Parlamentu Europejskiego. W tym samym roku uzyskała ponownie mandat radnej sejmiku mazowieckiego[1]. W 2015 ponownie wystartowała do Sejmu w okręgu siedleckim. Uzyskała mandat poselski, otrzymując 8567 głosów. W latach 2015 – 2017 zajmowała stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Dr Jolanta Zaręba-Wronkowska

lekarka, poetka, pisarka, malarka

Najmłodsza absolwentka Akademii Medycznej, autorka wielu publikacji tomików wierszy obrazów i grafik, kochała ludzi i im pomagała. Dyrektor Szpitala Bielańskiego, Przychodni Obwodowej w Śródmieściu, przez 40 lat kierownik Przychodni Filharmonii Narodowej, członek stowarzyszeń artystycznych polskich i zagranicznych

Maciej Tadeusz Iłowiecki

polski dziennikarz, publicysta, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji